Fenomén palmový tuk

Autor: Soňa Kallová | 8.12.2016 o 23:22 | Karma článku: 8,31 | Prečítané:  1427x

Voči keksíkom či iným baleným sladkostiam (a slanostiam) som našťastie, imúnna. K nákupu keksov som sa tak dostala, až keď som po dni hladovania kvôli brušným peripetiám potrebovala niečo diétne. 

Nebolo mi práve najlepšie, ale pri regáli so sladkým baleným tovarom som skoro zapustila korene, čítajúc mikropísmom uvedené zloženie, neraz vytlačené na zvare alebo na mieste, kde sa nedá prečítať, aj keby som hneď mala jastrabí zrak. Ostala som v šoku. Všetky u nás bežne predávané sladkosti, dokonca aj tie tradičné, ktoré poznáme z čias ČSSR, dnes obsahujú palmový olej.

Nuž čo, poviete si, rastlinný olej ako rastlinný olej. Ibaže – chyba lávky!

Palmový olej je naším nepriateľom na viacerých frontoch. Ničí totiž nielen našu planétu, ale aj naše zdravie. Získava sa z plantáží palmy olejnej, pestovanej prevažne v Indonézii a Malajzii. Známe sú fakty o katastrofálnom odlesňovaní kvôli rozširovaniu plantáží tejto rastliny. Ľudia na týchto plantážach údajne znášajú neľudské pracovné podmienky. Pre dnes už takmer vyhynuté druhy živočíchov ako orangutan či tiger sumatriansky je vypaľovanie stále nových území pre pestovanie palmy olejnej jedným z hlavných faktorov úhynu (posledných z nich).

Ale to je len jedna, environmentálna stránka veci. Ďalšia je tá zdravotná. Obsah nasýteného tuku v palmovom oleji je takmer 50% (pre  porovnanie extra panenský olivový olej má 14%). Palmový olej značne zvyšuje celkový cholesterol a znižuje ten dobrý. Keď zjete čipsy obsahujúce palmový olej, prijmete o 75% viac nasýteného tuku, ako napríklad v prípade použitia repkového či slnečnicového oleja. Palmový olej sa aj ťažšie trávi, čo môže viesť aj k nárastu váhy. Ale kto už rieši svoju váhu či cholesterol, keď si kupuje priemyselné sladkosti či čipsy?

Ak patríte k práve k tejto vzorke a nečítate si zloženie potravín, ktoré kupujete, konzumujete palmový olej denne. Nachádza sa totiž takmer všade: v margarínoch (áno, aj tradičná Hera: pečenie je radosť), v (hlavne ochutenej a lacnej) čokoláde, v trvanlivom ale aj čerstvom pečive či koláčoch, v zmrzline, instantných výrobkoch, sušienkach (Horalky, Mila, Fidorka, Oreo, Zlaté oplátky, Delissa, Miňonky, ale aj Raffaello či Manner), majonézach, čipsoch či tyčinkách.. Dokonca aj v Nutele. Prečo sa stal odrazu tento v našich končinách nič nehovoriaci palmový olej všadeprítomným?

Je totiž oproti našim tradičným olejom – repkovému či slnečnicovému výrazne lacnejší. A tak výrobcovia bez škrupúľ prepísali svoje dlhoročné, tradičné recepty. Od roku 2014 zákon udeľuje povinnosť označovať presný názov rastlinného tuku, čo taktiež zahŕňa označovanie potravín, kde sa nachádza palmový olej. 

Žiaľ, dnes sa iba malá časť verejnosti zaujíma o to, čo konzumuje (drvivá väčšina slepo verí tomu, čo nám korporácie „navaria“). Je povzbudivé, že existuje aspoň zopár výrobkov, ktoré majú na obaloch viditeľné označenie „bez palmového tuku“. Dúfam, že nie som sama, kto hľadá takéto výrobky. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?