Ovce na Slovensku alebo internetový lístok na vlak (glosa)

Autor: Soňa Kallová | 21.7.2012 o 9:38 | Karma článku: 13,89 | Prečítané:  2374x

Od nežnej revolúcie sme už míľovými krokmi ušli kus cesty. Sú však veci, čo sa menia len veľmi pomaly. Napríklad prístup pracovníkov v službách či pretrvávanie pozície moci veľkých či silných (autorít, štátnych orgánov či bývalých socialistických podnikov). Na druhej strane je ešte stále prítomná prirodzená obava bežných smrteľníkov z vyššie uvedených suverénnych inštitúcií. Taký ovčí prístup. Alebo poznáte snáď na Slovensku vodiča, ktorý zastaví pri policajtovi dobrovoľne, aby sa ho spýtal na cestu? V iných európskych krajinách sa takéto veci dejú bežne.

Iným príkladom sú bratislavskí revízori. DPMB vsadilo na istotu: naháňajú strach nielen svojím poslaním, nekompromisným suverénnym prístupom, ale aj zovňajškom, nám domácim aj návštevníkom hlavného mesta: na internete sú strety s nimi zvečnené v rôznych jazykoch. Pravdaže, poviete si, neznalosť neospravedlňuje. A my, domáci, sme si toho vedomí. Väčšinou len sklopíme oči (aj uši) a zaplatíme pokutu. Ale niekedy mlčíme, aj keď sa nám deje neprávosť. Ovce majú na Slovensku predsa len tradíciu.

Ako ja minule. Kúpila som si lístok na vlak cez internet. Pohodlné, nemusím stáť v rade. Veď lístky na vlak platia celý deň, aspoň na Slovensku. Napokon som cestovala neskôr ako som mala pôvodne v pláne. A to bol problém. Na lístku bol síce uvedený jeden konkrétny vlak, ale zároveň aj platnosť do polnoci daného dňa. Viete si teda predstaviť moje prekvapenie, keď mi revízorka oznámila, že cestujem načierno! Údajne môj lístok platí iba na ten jeden, konkrétny vlak. Na otázku prečo, sa pokúšala revízorka uviesť niečo v zmysle, že internetové lístky sú lacnejšie. Neverila som vlastným ušiam, veď cena internetová sa od tej pokladničnej nelíšila... (alebo možno, pripúšťam, o 10 centov - tj cca 1% z ceny - čo ja za zľavu nepovažujem). Chvíľu som sa pokúšala revízorke vysvetliť, že lístok je v rovnakej sume, na dnešný deň, s platnosťou do polnoci a teda že je platný. Lenže autorita je autorita. Kúpila som si teda nový lístok. Jeho cena bola zvýšená o pokutu, pretože som cestovala načierno. Neznalosť neospravedlňuje.

Keď zo mňa opadol hnev, skúsila som si podobnú situáciu predstaviť v nejakej inej (vyspelej) európskej krajine. Nepodarilo sa. Všade inde by mal totiž klient pravdu a spoločnosť poskytujúca službu by nevymyslela žiaden nový produkt, aby ho zmiatla prípadne priviedla do trápnej situácie, nieto aby ho nechala dvakrát zaplatiť ten istý lístok a to aj s pokutou.

Ibaže na Slovensku sme národ ovčí a necháme sa zaháňať kam sa bačom zaľúbi. Z ovčích génov levy nebudú...

PS. V plnom kupé vyjadril vehementne svoj názor k tejto záležitosti len jeden pán, zhodou okolností Čech (rodená neovca), ktorý nezmyselnosť tohto pravidla, tak ako ja, nepochopil. Keď vystupoval z kupé, znechutene revízorke oznámil: „Zkazila jste mi celej den".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?