Zmiznuté deti z Córdoby

Autor: Soňa Kallová | 3.11.2011 o 23:07 | Karma článku: 5,59 | Prečítané:  1329x

Dvaja maloletí súrodenci, Ruth (6) a José (2) z Córdoby sa stratili 8.októbra tohto roku v miestnom parku, keď ich mal na starosti otec. Dodnes polícia deti nenašla, ani žiadne stopy po nich. Celá Córdoba je na nohách, všade visia letáky: vráťte deti, nebudeme vyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť, len nech sú späť, živé a zdravé! Zmiznutie detí médiá prirovnávajú k zmiznutiu britského dievčatka Madeleine z portugalského letoviska Algarve v roku 2007.

Otec, José Bretón, ohlásil ich zmiznutie podvečer 8.októbra v parku  Cruz Conde v Córdobe, keď deti ani za pomoci svojej sestry po pár hodinách hľadania nenašiel. Polícia vypočula oboch rodičov. Kamera v parku hrajúce sa deti nezachytila, iba otca v debate so strážnikom, počas ich hľadania.

Médiá uviedli štatistiku, podľa ktorej v drvivej väčšine prípadov zmiznutia detí, zvlášť u rozchádzajúcich sa rodičov, sú kľúčom k ich nájdeniu oni sami.  Otcova výpoveď bola nejasná, navyše je nezamestnaný a práve prebiehajúci rozchod so svojou ženou znáša veľmi zle. Naviac v deň, keď sa deti stratili, na pozemku usadlosti svojich rodičov  na predmestí Córdoby (kde deti poslednú noc aj spali), spálil predmety pripomínajúce jeho ženu, ich matku. Uviedol, že zmiznutie ohlásil z parku v Córdobe, ale mobilný operátor v danom čase identifikoval hovor z jeho mobilu v oblasti predmestia, v blízkosti alebo priamo na usadlosti jeho rodičov.  Na základe zmätenej, viackrát zmenenej výpovede vzala polícia otca detí do väzby.

José Bretón je vo väzení už takmer 2 týždne. Počas nich polícia za jeho prítomnosti niekoľkokrát prehľadala celý rodičovský pozemok (aktuálne od včera 2.11 prehľadáva polícia každý kút domu-usadlosti, strháva steny a neprístupné miesta v streche a pod.), bez akýchkoľvek stôp po zmiznutých deťoch.  Podľa účastníkov pátrania je otec tichý, tvári sa nezúčastnene a celkovo sa jeho prístup v tejto situácii dá považovať za chladný. Napriek tomu je pod dohľadom 24 hodín denne, predpokladá sa totiž, že by sa mohol  pokúsiť siahnuť si na život. Zastupujúci právnik otca sa niekoľkokrát vyjadril, že jeho klient je vinný iba ak v zanedbaní starostlivosti o deti, nie však z ich zmiznutia a odporúčal polícii venovať sa v rovnakej miere aj rodine matky a ich bydlisku.

Previerka matkinej rodiny nepriniesla nič nové: matka Ruth Ortiz je zúfalá, na verejnosti sa neukazuje, ako hovorkyňa matky decentne vystupuje jej priateľka. Podľa nej sa rodičia rozišli asi 3 týždne pred zmiznutím detí, ale José Bretón nie je psychicky narušený a je a vždy bol dobrým a vzorným otcom detí.

Niektorí obyvatelia Córdoby zobrali hľadanie do vlastných rúk: tých polícia opakovane vyzývala, aby nechali hľadanie detí na nich. Napokon sa väčšina obyvateľov andalúzskych, ale aj iných miest Španielska obmedzila na tiché solidárne pochody ulicami, s transparentmi prosiacimi neznámych únoscov o vrátenie detí.

Každým dňom celý pyrenejský polostrov (a ja) napäto očakáva správy, dúfajúc, že tentoraz sa dráma skončí dobre. S ubiehajúcim časom sa však pravdepodobnosť šťastného konca pomaly stráca...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?