Kominár

Autor: Soňa Kallová | 13.5.2014 o 21:45 | Karma článku: 9,21 | Prečítané:  535x

Niekoľko mesiacov sa nedal zohnať. Úzky profil. Keď som sa mu konečne dovolala, až príliš dobrácky hlas ma už po tretíkrát pýtal telefónne číslo sľubujúc, že sa mi ozve. Rezignovane som čakala, ani som sa naňho nedokázala hnevať.

Keď sa objavil, podvedome som hľadala gombík, aby som si niečo priala. Mal pred sedemdesiatkou a mohol byť kominárom vo filme z povojnového mesta päťdesiatych rokov. Bol to typ človeka, ktorého profesia bola jasná už pri jeho narodení a roky tejto práce na ňom zanechali svojskú, akúsi kominársku stopu. Keby sa jedného dňa zjavil v pracovnom odeve železničiara či zootechnika, neuverili by ste mu ani na chvíľu, lebo on bol jednoducho kominár. Mal naozajstnú kominársku kefu a skvelú čiernu kominársku čapicu, ktorá mu sadla ako uliata. Rozprával mäkko a pomaly. Nikam sa neponáhľal. Márne som hľadala jeho spojenie s dnešnou dobou. Mobil si nechal v aute  z minulého storočia.

kominar1.jpg

Na svoj vek svižným krokom obzrel komíny a vyčistil tie so zadnými dvierkami. Potom si v podstreší pristavil rebrík a bez zaváhania sa pustil vyliezať strešným oknom na nezanedbateľne strmú a vysokú strechu. Moje sympatie voči nemu prerástli priam v nehu a obavy oňho. Ja som teda nejaká horalka ale tento pánko by sa mal vo svojom veku a v tomto teréne istiť v lezeckej sedačke! Držala som mu rebrík a odolávala som pokušeniu istiť ho aspoň hmatom za kominárske nohavice z minulého storočia. Keď bol konečne na streche, pohyboval sa po nej ako ryba vo vode. Napokon bol aj tento komín čistý a pán kominár vliezol strešným oknom zase späť. Vytiahol formuláre, ako inak, z minulého storočia a cez kopirák začal vypisovať. Potom mi nešťastne oznámil, že je to dnes drahá záležitosť a napodiv ma pýtal čiastku v Eurách. A tak som sa vrátila do súčasnosti, zaplatila a uzavrela túto cestu do minulosti zametením jemného čierneho prachu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Dávajte pozor, kam šliapete. Bitka o Mosul sa vlastne len začala

Islamský štát nemá veľkú šancu ubrániť svoje najväčšie mesto. Zároveň nemá kam ujsť a civilistov berie ako rukojemníkov.

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

KOMENTÁRE

Vojna proti Islamskému štátu už dávno nie je bojom o územie

Región bude krvácať dlhé roky.


Už ste čítali?