Skalné zrútenie vo Val Bondasca

Autor: Soňa Kallová | 25.10.2012 o 17:57 | Karma článku: 9,32 | Prečítané:  502x

Od najväčšieho skalného zrútenia posledného desaťročia uplynul už skoro rok. K zrúteniu došlo vo švajčiarskych Alpách, v oblasti Bergell. Z trojtisícovky Cengalo sa 27.decembra 2011 zrútilo okolo 3 miliónov kubických metrov skál, čo zodpovedá objemu asi 3000 rodinných domov.

Valiaci sa prúd kamenia a balvanov bol zbrzdený masívnymi blokmi v strednej časti doliny. Masa vytvorila miestami až 30-metrový nános. Ohlušujúci rachot bolo počuť v niekoľko kilometrov vzdialených dedinách Bondo a Soglio. Známky zrútenia boli zjavné v celej doline: prach a drobné úlomky vytvorili na snehu súvislú, asi 2 cm vrstvu. Dolina bola sivá až pokým v januári nenapadla ďalšia vrstva bielej pokrývky.Vrstva prachu v snehu

Pri zrútení nedošlo k žiadnej tragédii a tak táto mimoriadna udalosť ostala médiami takmer nepovšimnutá. Len miestni obyvatelia a geológovia sa ňou zaoberali detailnejšie - tí prví si vydýchli, keď nedošlo k žiadnym vážnym škodám, u tých druhých vzbudila profesionálny záujem. Aj jedni aj druhí však vedia, že toto skalné zrútenie nebolo ani začiatkom ani koncom príbehu hory Cengalo. Cengalo 3369 m

V lete 2011, keď zo severovýchodnej steny Cengala začali opadávať skaly, turistický chodník pod ním uzavreli. Val Bondasca pritom nie je nejakou bočnou zabudnutou dolinou. Naopak, v tejto turisticky mimoriadne atraktívnej doline sa v lete pohybujú desiatky turistov a horolezcov. V hornej časti doliny, pod tisícmetrovými stenami štítov Cengalo, Badile a skupiny Sciora sa nachádzajú dve vysokohorské chaty.  Kamene a skaly opadávali od júla do septembra, potom nastalo ticho pred búrkou. 27.decembra o pol siedmej večer prehrmelo 7 tisíc ton bergelskej žuly z Cengala ľadovcovým kotlom doliny Bondasca. Vysokohorské chaty ohrozené neboli, ale turistický chodník, ktorý ich prepájal, už neexistuje.

Dolina Bondacsa

Počas jarného topenia snehu a jarných zrážok vytvorila spadnutá skalná masa doslova priehradu, v ktorej sa hromadila voda. Prírodná priehrada 6. júla povolila a masy vody a kamenia putovali korytom potoka Bondasca do nižších polôh. Dedina Bondo si zase raz vydýchla, keď most v dedine napriek nánosom siahajúcim až na jeho úroveň odolal. Horšie dopadli tri mosty cez potok v doline - príval skál a vody ich odniesol. Koryto potoka, lemované hustým lesom, sa zo dňa na deň rozšírilo asi na päťnásobok svojej šírky.

Nový "terén" po zrútení

Odvtedy sa práce v doline Bondasca nezastavili. Osadili provizórne drevené mosty. Mohutné bagre, pracujúce od leta v koryte potoka vyzerajú pri rozmeroch balvanov ako hračkárske. Uvoľňujú cestu vode, aby sa nezopakoval júlový scenár.

Bager v koryte potoka Bondasca

Hora Cengalo však ešte nepovedala posledné slovo. Aspoň tak tvrdia miestni aj geológovia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Agent ŠtB aj tanečníčka z klipu. Kto už formoval tvár Fica?

S ľuďmi, ktorí premiérovi Robertovi Ficovi radili v komunikácii alebo za neho hovorili sú spojené podozrenia z korupcie aj fyzický útok.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.

SVET

Najvyšší kostol na svete ohrozuje ľudský moč

Ľudí neodrádza polícia ani vysoké pokuty.


Už ste čítali?